Seracılık artık tarım dünyasında oldukça yüksek bir kullanım oranına sahip olmaya başlamaktadır. Geleneksel seracılığın yerini modern seracılığa bırakması ile sera tarımındaki verimlilik artmaya başlamıştır. Seralar en temelde iklimin elverişli olmadığı zamanlarda, bitkilerin yetişme koşullarını sağlamak amacıyla oluşturulan tarım alanlarıdır. Günümüzde modern seralar birçok şeyi otomatik olarak üreticinin yetiştirdiği bitkiye uygun olarak sağlamaktadır.

Modern seraların, geleneksel seralara göre daha çok tercih edilmesinin nedenleri de oldukça önemlidir. En başta ele alınması gereken konu üretici için de maliyet konusudur. Evet, modern seralar sahip olduğu teknolojiler nedeniyle daha maliyetli gibi görünüyor olabilir. Ama unutulmaması gereken bir şey var, modern seralar sahip olduğu verimlilik ile üreticilerin taleplerini daha hızlı karşılamaktadır. Geleneksel seracılığa göre daha verimli ve daha net sonuçlar veren modern seralar, artık daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Modern seracılıkta aynı zamanda artık bir toprağa da bağımlılık kalmamıştır. Gelişmiş üst teknolojiler sayesinde, topraktan bağımsız üretilen tarım ile dört mevsim birçok farklı ürün yetiştirilebilmektedir.

Modern seracılıkta ortaya çıkan diğer farklılıkta kurulum aşamasında gerçekleşmektedir. Geleneksel seracılıktan farklı olarak modern seracılık, tek bir tipte yapılmamaktadır. Bunun yerine tarımın yapılacağı bölgenin şartları, uzman kişilerce incelenip en doğru malzeme ve iklimlendirme ile üreticilere sunulmaktadır. Bu da uzun vadede maliyetleri düşürdüğü gibi, üretimin verimliliğini de arttırmaktadır.

Bir Cevap Yazın